Zakładanie, przekształcanie i obsługa spółek

Rozpoczęcie własnej działalności, zarówno w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i dowolnej spółki, może sprawiać potencjalnym przedsiębiorcom sporo problemów i nawet, gdy zdecydują się już na właściwą dla siebie formę, jej obsługa lub ewentualne przekształcenie mogą wiązać się z pewnymi problemami.

Decydując się na prowadzenie biznesu należy poznać i zrozumieć wiele zagadnień prawnych związanych z działaniem na rynku, dlatego też coraz więcej dobrych kancelarii prawnych specjalizujących się w tematyce spółek oferuje pomoc w zakładaniu, przekształcaniu, a także ogólnej obsłudze spółek. Na czym polegają takie działania i kiedy warto zwrócić się o pomoc do prawników?

Zakładanie spółek – dopasuj formę prawną do swojego biznesu

Założenie spółki lub jakiejkolwiek działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności oraz kosztami, z powodu których warto od razu podjąć właściwą decyzję i uniknąć konieczności późniejszego przekształcania formy działalności. Rozważając stworzenie spółki, warto zasięgnąć więc rady kancelarii, w której specjaliści pomogą na podstawie wywiadu wybrać właściwą formę prawną dla pomysłu przedsiębiorcy i ustalą drogę dostosowania wybranej formy do rozmiaru prowadzonej działalności. To obecnie jeden z najłatwiejszych, a jednocześnie najbezpieczniejszych sposobów tworzenia własnego biznesu bez narażania się na błędy w przygotowywaniu dokumentacji, zgłaszaniu spółki do sądu rejestrowego czy konieczności późniejszego przekształcania formy prawnej działalności.

Wśród najpopularniejszych form prawnych w zakresie spółek w Polsce wyróżnia się przede wszystkim:

  • spółkę cywilną,
  • spółkę jawną,
  • spółkę partnerską,
  • spółkę komandytową,
  • spółkę komandytowo-akcyjną,
  • spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółkę akcyjną.

Przekształcanie spółek – kiedy należy zmienić formę prawną działalności?

W momencie założenia spółki i uznania po czasie, że nie jest ona najbardziej odpowiednią formą prawną dla danego biznesu, przedsiębiorcy mają możliwość przekształcenia spółki w zupełnie inną formę działalności gospodarczej. To obecnie dość popularne działanie podejmowane przez przedsiębiorców, którzy rozwijają swoją firmę i potrzebują zmiany jej statusu prawnego, np. z działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki cywilnej w spółkę jawną, spółki osobowej w kapitałową, spółki osobowej w inną osobową, czy spółek kapitałowych w spółki osobowe.

adwokat prawo medyczne

Przy tego typu działaniach, niezależnie od początkowej formy prawnej działalności oraz formy, do której ma ona zostać przekształcona, konieczne będzie ponowne dopełnienie wielu formalności i zrozumienie pewnych aspektów prawnych związanych z całkowitą zmianą charakteru działalności firmy.

Skorzystanie z kompleksowych usług kancelarii prawnej, która ma na co dzień do czynienia z obsługą różnego rodzaju spółek i może wykazać się doświadczeniem w prowadzeniu spraw o przekształcenie spółki, będzie w takim wypadku zdecydowanym ułatwieniem dla samego przedsiębiorcy i sposobem, by załatwić sprawę możliwie jak najszybciej i bez komplikacji. Podobnie sprawa wygląda w przypadku przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego, kiedy przydaje się pomoc kancelarii prawa medycznego. Zawiłe procesy są znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia przy współpracy z adwokatem od spraw medycznych.

Co więcej, przedsiębiorca który czuje potrzebę przekształcenia spółki w inną formę prawną i nie jest pewien jakie wiążą się z tym korzyści oraz jaką spółkę wybrać, może skorzystać z kompleksowej pomocy kancelarii już na poziomie wyboru najbardziej właściwego rozwiązania.

Obsługa prawna w przypadku prawa medycznego

Współpraca z kancelarią prawną doświadczoną w zakresie zakładania i obsługi spółek prawa handlowego, może oznaczać dla właścicieli szpitali, borykających się z problemami typowymi dla przedsiębiorców, uzyskanie pomocy niezbędnej do utrzymania dobrze prosperującej działalności. Bez względu na charakter sytuacji, którą należy sprostować lub wyjaśnić, zdobycie informacji i pomocy z rzetelnego źródła stanowi najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców nie mających całkowitej pewności co do dalszego planu działania w związku z prowadzeniem własnej działalności.

Adwokaci prawa medycznego przy współpracy z właścicielami szpitali wykorzystują swoje doświadczenie i wiedzę z zakresu prawa niezbędną do legalnego prowadzenia tego typu działalności. Są także niezbędni w przypadku obsługi prawnej całej służby zdrowia.