Do kogo się udać – prawnika, radcy prawnego czy adwokata?

Problemy prawne często sprawiają, że konieczne jest skorzystanie z fachowej pomocy ze strony profesjonalisty. Wtedy jednak pojawia się dylemat, do jakiego specjalisty z zakresu prawa najlepiej się udać. Czym różni się prawnik od adwokata? Kto powinien udać się do radcy prawnego, a kto do prawnika? Sprawdź, czym różnią się między sobą te profesje i dowiedz się, do kogo najlepiej się zgłosić z konkretnym problemem prawnym. Odpowiednio dopasowane do typu sprawy wsparcie na pewno będzie bardzo przydatne podczas rozwiązywania Twojego problemu, dlatego też, zamiast szukać w ciemno, zapoznaj się z naszymi podpowiedziami, które zdecydowanie ułatwią Ci wybór.

Różnica między prawnikiem, radcą prawnym oraz adwokatem

Różnego rodzaju problemy prawne lub konieczność dopełnienia prawnych formalności często powoduje spory stres. Nerwowa sytuacja nie pomaga w znalezieniu odpowiedniej pomocy, szczególnie że przecież specjalistów od prawa jest naprawdę sporo. Już w pierwszym odruchu do głowy przychodzi co najmniej kilka różnych nazw zawodów, z których można by skorzystać. Wśród nich bez wątpienia pojawia się prawnik, adwokat oraz radca prawny. Wbrew pozorom są to różne profesje, które zdecydowanie się od siebie różnią. Prawnik, czyli pierwszy z listy, to osoba, która nie może reprezentować swojego klienta w sądzie jako profesjonalny pełnomocnik. Jest to osoba, która ukończyła studia prawnicze, ale nie odbyła jeszcze aplikacji. Może więc udzielać porad prawnych i ma do tego odpowiednią wiedzę, ale niestety nie posiada specjalistycznych uprawnień, jakie zdobywają osoby po aplikacji.

Radca prawny to osoba, która ma już pełne wykształcenie prawnicze i otrzymuje profesjonalne uprawnienia, które pozwalają mu reprezentować klienta przed sądem. Podobnie sprawa wygląda z adwokatem. Również jest to osoba, która nie tylko uzyskała tytuł magistra po studiach prawniczych, ale także zdała egzamin na aplikację oraz ją odbyła.

To, czy prawnik po aplikacji staje się radcą prawnym, czy też adwokatem zależy przede wszystkim, jaką aplikację wybierze i do jakiego rodzaju samorządu zawodowego on będzie przynależał.

Z punktu widzenia potencjalnego klienta można więc stwierdzić, że te dwa zawody praktycznie niczym się nie różnią poza samą nazwą i przynależnością do konkretnego samorządu. Zarówno jeden, jak i drugi jest prawnikiem i ma uprawnienia do reprezentowania klienta w sądzie cywilnym. Należy pamiętać, że każdy radca prawny i adwokat to prawnik, ale nie każdy prawnik jest radcą prawnym lub adwokatem – zaraz po studiach nie posiadają oni odpowiednich uprawnień.

Pomoc prawna Świdnica
Szukając osoby, która oferuje pomoc prawną Świdnica upewnij się, że otrzymasz wparcie dopasowane do Twojego typu sprawy.

Zawsze wybieraj najlepszych specjalistów z doświadczeniem

Podczas wyboru pomocy prawnej najważniejsze jest, aby wybrać sprawdzonego specjalistę. To od tego w dużym stopniu zależy to, czy wszystkie sprawy uda się załatwić szybko i sprawnie. Warto więc postawić na kancelarię prawniczą, w które pracują specjaliści z odpowiednim wykształceniem, którzy na pewno chętnie udzielą Ci profesjonalnej pomocy w interesujących Cię kwestiach i naglących problemach. Jeśli Twój problem dotyczy konkretnej gałęzi prawa, na przykład kwestii spadkowych, rozwodu czy prawa podatkowego, to warto wybrać radcę prawnego lub adwokata, który specjalizuje się w tej konkretnej tematyce. Dzięki temu cały proces rozwiązywania Twojej sprawy czy też układania planu działania podczas rozprawy sądowej pójdzie bardzo szybko i sprawnie. Pamiętaj, że korzystanie ze specjalistycznych usług tego typu w sądzie po prostu się opłaca i naprawdę warto się na to zdecydować.