Jak uzyskać bezpłatną pomoc prawną?

Każdy człowiek na pewnym etapie życia potrzebuje pomocy prawnej. Może chodzić o umowę, proces lub konsultacje związane z przeróżnymi dokumentami. Zazwyczaj, kiedy zastanawiamy się czy warto skonsultować się z prawnikiem, powinniśmy to zrobić. Jak jednak załatwić taką sprawę, jeżeli nie mamy pieniędzy na konsultacje specjalisty? Mamy możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy.

Jakie działania obejmuje bezpłatna pomoc prawna?

Kiedy udamy się do prawnika, by skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, możemy uzyskać informacje o przepisach prawnych, a także naszych prawach i obowiązkach. Adwokat może nam pomóc w rozwiązaniu wielu problemów. Pamiętajmy również, że tacy specjaliści mogą nam pomóc napisać różne pisma, między innymi o rozłożenie długów na raty, wniosków do gminy o mieszkanie socjalne, wniosków o wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracodawcy, a także pism do ZUS o przeliczenie emerytury. Możemy też liczyć na pomoc przy przygotowaniu zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

Pamiętajmy, że bezpłatna pomoc prawna przyda nam się również w sytuacjach, kiedy sprawa wymaga postępowania przed sądem. Prawnik może napisać dla nas pismo o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu, ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym, a także o zwolnienie z kosztów sądowych.

Pamiętajmy jednak, by zgłosić się do prawnika odpowiednio wcześnie. Niestety adwokat z bezpłatnej pomocy prawnej nie pomoże nam w przygotowaniu pism do postępowań przygotowawczych czy sądowych, które już się toczą.

Warto również wiedzieć, że bezpłatna pomoc prawna nie dotyczy prawa handlowego, dewizowego, celnego oraz działalności gospodarczej. Zwłaszcza ta ostatnia gałąź potrafi wprowadzić zamieszanie, ponieważ możemy liczyć na wsparcie w przygotowaniu do rozpoczęcia działalności, ale na nic więcej.

Komu przysługuje darmowa pomoc prawna?

Przede wszystkim darmowa pomoc prawna przysługuje osobom w określonym wieku. Mogą skorzystać z niej wszyscy, którzy mają mniej niż 26 lat lub więcej niż 65. Jednak kryterium kwalifikacji nie jest jedynie wiekowe.

pomoc prawna świdnica

Z darmowej pomocy prawnej może skorzystać każdy, kto otrzymywał świadczenia z pomocy społecznej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wyjątkiem są tu jednak osoby, którym takie świadczenie zostało cofnięte.

Jeżeli posiadamy Kartę Dużej Rodziny to również przysługuje nam darmowa pomoc prawna. Otrzymają ją także kombatanci i weterani.

Pamiętajmy również, że jeżeli zostaliśmy poszkodowani w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej czy awarii technicznej, to również możemy liczyć na darmową pomoc prawną.

Jak uzyskać bezpłatną pomoc prawną?

Jeżeli chcemy uzyskać darmową pomoc prawną to powinniśmy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, a następnie udać się do odpowiedniego punktu, który świadczy takie usługi. Zazwyczaj zorientować się, gdzie znajdują się takie punkty, możemy w urzędach gminy, miasta, w starostwach powiatowych. Najlepiej jest jednak sprawdzić, gdzie znajduje się taki punkt w naszej okolicy w Internecie na oficjalnych stronach.

Pamiętajmy, że być może na pomoc będziemy musieli poczekać. Wszystko zależy od tego, ile osób zgłosi się do punktu pomocy oraz ilu prawników tam pracuje. Zazwyczaj udzielają oni wsparcie według kolejności zgłoszeń.

Warto również wiedzieć, że wiele kancelarii adwokackich zgadza się w trudnych sytuacjach na rozłożenie wynagrodzenia na raty i wychodzi naprzeciw potrzeb klientów. Co więcej wynajęcie prawnika nie oznacza, że nie możemy wnioskować w sądzie o zwolnienie kosztów sądowych. Dobry prawnik pomoże nam w każdej sytuacji.