Komu przysługuje zwrot podatku z pracy za granicą?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zarobkową za granicą. Przemawia za tym wysoka stawka, stosunkowo niskie koszty utrzymania, jak i wiele benefitów, które przysługują Polakom. Warto jednak pamiętać, że większości z nich przysługuje zwrot podatku z zagranicy.

Zwrot podatku za pracę za granicą, niezależnie w jakim kraju, wygląda bardzo podobnie jak w naszym kraju. Tak naprawdę te kwestie różnią sprawy formalne, jak dokumenty poświadczające pracę dla konkretnego pracodawcy czy wszystkie ulgi podatkowe przysługujące w danym roku podatkowym. Komu jednak przysługuje zwrot podatku z zagranicy?

Kto może się starać o zwrot podatku z zagranicy?

W prawie państw należących do Unii Europejskiej pojawia się zapis, że każdy, kto legalnie pracował na terenie danego kraju i odprowadzał zaliczkę na podatek dochodowy, może starać się o zwrot podatku. W praktyce jednak konieczne jest spełnienie szeregu warunków stawianych przez zagraniczne Urzędy Skarbowe.

Osoby pracujące za granicą mają obowiązek rozliczyć się ze swoich dochodów – w niektórych państwach nie ma to znaczenia, czy mają status rezydenta. Najczęściej dokonują tego jednak osoby, które pracowały legalnie, a pracodawca z ich pensji odprowadzał zaliczki na poczet podatku. W przypadku kwoty wolnej od podatku podatnicy otrzymują pełny zwrot nadpłaconego podatku (są to sytuacje, gdzie okres zatrudnienia był krótki). Z kolei osoby mieszkające i pracujące znacznie dłużej, otrzymują jedynie zwrot nadpłaconego podatku.

Czy można starać się o zwrot podatku bez odpowiednich dokumentów?

W większości państw europejskich można odzyskać podatek z zagranicy bez posiadania odpowiednich dokumentów. Procedura jest jednak bardziej skomplikowana, a proces ubiegania się o nadpłacony podatek znacznie się wydłuża. Aczkolwiek nie jest to niemożliwe do wykonania. Z racji tego, że procedury są utrudnione, warto w tym przypadku skorzystać z usług zewnętrznej firmy, która zajmie się wszystkimi formalności. Profesjonaliści nie tylko dojdą do porozumienia z zagranicznym urzędem skarbowym, ale również postarają się o odzyskanie wszystkich potrzebnych dokumentów od pracodawcy.

Istotne jest jednak udokumentowanie faktu, że podatek od dochodu faktycznie był odprowadzany. Aby pozyskać takie zaświadczenia można skontaktować się z lokalnym urzędem skarbowym albo poprosić o ich wystawienie pracodawcę. W tym drugim przypadku jednak ma on obowiązek wystawić kartę podatkową, którą można zażądać już po rozwiązaniu umowy.

rozliczenie podatku w niemczech

Kiedy można starać się o zwrot podatku z zagranicy?

O zwrot podatku z zagranicy można starać się zazwyczaj pod koniec aktualnego roku podatkowego – zupełnie tak jak w Polsce. W niektórych państwach, jak na przykład w Anglii, o zwrot podatku można starać się również w trakcie trwania roku podatkowego. Warunek jest jeden – w tym roku podatkowym nie zostanie już podjęta żadna praca.

Jak wysoki jest zwrot podatku z zagranicy?

Nie ma co się dziwić, że spora liczba osób stara się odzyskać zwrot podatku z zagranicy. Kwoty zwrotu nadpłaconego podatku są niekiedy bardzo wysokie, nawet po odliczeniu podatku, który trzeba zapłacić w Polsce. Liczne ulgi podatkowe, na które mogą liczyć Polacy, a także dodatki, które otrzymują, sprawiają, że w większości przypadków sumy przekraczają nawet kwotę jednomiesięcznej pensji. Warto więc w terminie złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe i postarać się o zwrot.

Pomoc w odzyskaniu nadpłaconego podatku – do kogo się zgłosić?

Zwrot podatku można odzyskać na dwa sposoby – poprzez samodzielne ubieganie się o nadpłaconą kwotę lub z pomocą profesjonalnej firmy. W pierwszym przypadku proces może być utrudniony poprzez nieznajomość prawa podatkowego danego kraju. Wiele osób skarży się również, iż kwota zwrotu podatku pozyskanego na własną rękę jest niższa. Korzystając z usług firmy takiej jak Tax-Pol można być pewnym odzyskania zwrotu podatku, jak i uzyskać fachowa pomoc podczas wypełniania niezbędnych dokumentów. Zwrot podatku za pracę za granicą przysługuje każdemu, kto legalnie pracował w danym kraju, a także nie przekroczył określanej przez prawo podatkowe kwoty. Ostatecznie niemal każdy otrzymuje zwrot i warto się o niego starać.