Czynniki, które decydują o długości trwania sprawy rozwodowej
Nieudany związek? Przeciągająca się sprawa rozwodowa trwająca wiele lat? Brzmi jak koszmar wielu osób starających się unieważnić swój związek formalnie. Niestety wiele czynników ma wpływ na przedłużanie się procesów rozwodowych w sądach.
Czy rozwód tak naprawdę jest ostatecznością?
W dzisiejszych czasach często stosuje się mediacje oraz terapie, które mają na celu zminimalizowanie zjawiska rozwodów oraz nieporozumień. Ma to na celu również zmniejszenie obłożenia sądów i instytucji sprawami związanymi z rozwodami i podziałami majątku. Organ, który zajmuje się daną sprawą, może zarządzić przymusowe wizyty u specjalisty – terapeuty, który wydaje opinie o szansie uratowania związku poprzez terapię lub jej braku i całkowitym rozpadzie pożycia małżeńskiego.
Jak długo trwa proces rozwodowy?
W zależności od stopnia skomplikowania sprawy proces rozwodowy w sądach może trwać od 2 miesięcy do nawet kilku lat. Najczęściej przyjęło się, że sprawy rozwodowe rozpoczynają się do 2 miesięcy od złożenia wniosku w sądzie przez wnioskodawcę. Następnie w zależności od ilości problemów występujących pomiędzy małżonkami ustala się kolejne terminy rozpraw, które mogą ciągnąć się przez następne kilka miesięcy w zależności od tego, na jakie ugody są w stanie zgodzić się strony postępowania.
Co zrobić, aby przyśpieszyć proces rozwodowy?
Rozstanie dwojga ludzi to skomplikowany proces, który odbija się na wszystkich płaszczyznach związanych ze wspólnym pożyciem. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku rozwodowego warto podjąć wspólne kroki w ramach przyśpieszenia przyszłej rozprawy sądowej. Przede wszystkim należy pamiętać, że najszybsze rozwiązanie sprawy rozwodowej powoduje wcześniejsze porozumienie stron a tym samym ugoda, która ma na celu rozwód bez orzekania o winie jednej ze stron. Pozwala to uniknąć dodatkowych rozpraw i powoływanie świadków, aby sąd mógł orzec wniosek o winie jednego z małżonków.
Kolejnym krokiem, jaki warto podjąć przed rozpoczęciem procesu rozwodowego, jest spisanie wniosku o rozdzielność majątkową – tak, aby sąd nie musiał zbytnio interweniować w sprawie podziału wspólnego majątku małżonków. Trzecią ważną sprawą, którą należy „wyczyścić” przed złożeniem wniosku o rozwód, jest rozwiązanie tematu opieki nad ewentualnym dzieckiem oraz alimentami. W przypadku kiedy wszystkie warunki zostaną ustalone między stronami jeszcze przed rozprawą, pozwoli to uniknąć również dodatkowych procesów sądowych i kosztów, które generują.
Komplikacje podczas procesów rozwodowych?
Do głównych problemów, które mają wpływ na wydłużenie procesów rozwodowych, należy zaliczyć: brak zgody między małżonkami, pożycie we wcześniejszej wrogości do siebie, chęć „zniszczenia” drugiej osoby lub zemsta. Należy jednak pamiętać, że podczas spraw rozwodowych – szczególnie jeśli małżeństwo posiada dzieci, ważne są emocje, które najczęściej są uznawane za negatywne. Dlatego też warto unikać niepotrzebnych kłótni i spróbować rozstać się w umownej „zgodzie”.
Rozwód – ostateczność czy ostatnia deska ratunku?
Warto pamiętać jednak, że sprawy rozwodowe bywają również szansą dla współmałżonków na uratowanie związku – często poprzez przymus terapii, którą zarządzi sąd bądź tymczasowe separacje, które pozwolą uporządkować wiele spraw pomiędzy małżonkami. Oczywiście często bywa tak, że związku nie da się uratować i dochodzi do sprawy rozwodowej – dlatego, aby przyśpieszyć jej przebieg i oszczędzić stroną dawki negatywnych emocji z tym związanych, warto wcześniej dogadać się ze sobą na wszystkich płaszczyznach, zaczynając od podziału majątku, a kończąc na opiece nad dziećmi i alimentami. Rozwód to nie tylko wysokie koszty dla obydwu stron, ale też ogromne emocje, które nie wpływają pozytywnie na samopoczucie człowieka. Warto więc zrobić wszystko, aby takowy proces zakończyć jak najszybciej, dlatego niezbędna jest pomoc doświadczonego radcy prawnego, który poprowadzi naszą sprawę od początku do końca i będzie w stanie doradzić nam jakie kroki prawne będziemy musieli kolejno podjąć.