Dobry adwokat na wagę złota – jak szukać?
Istnieją takie sytuacje w życiu, kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata, który udzieli nam pełnej porady prawnej bądź będzie reprezentował nasze interesy na każdym szczeblu.
Jednak zanim zatrudnimy adwokata, warto dokonać odpowiedniego wyboru, ponieważ nie każdy prawnik nada się do danego odłamu prawa. Jak szukać profesjonalisty, aby nie żałować?
W jakich sprawach możesz potrzebować adwokata?
Prawo pracy – to wszelkie spory dotyczące niewywiązania się z umowy przez pracodawcę, a także wszelkie problemy związane ze środowiskiem pracowniczym, np. mobbing, sprawa o przywrócenie na stanowisko, czy sprawa o wypłatę należnego wynagrodzenia. Adwokat w takiej sprawie podpowie, jakie dowody są potrzebne do udowodnienia winy, jak się przygotować do procesu (kiedy inne rozwiązania zawiodą), wskaże krok po kroku, co zrobić, by prawdopodobieństwo wygranej wzrosło.
Co ważne zadaniem prawnika jest kompleksowe reprezentowanie swojego klienta i jego interesów, dzięki czemu ilość wizyt w sądzie jest mniejsza, a proces łatwiejszy do przejścia. Jednak najistotniejszym zadaniem adwokata jest poinformowanie swojego klienta, czy potencjalna sprawa w sądzie może przynieść oczekiwany efekt i kiedy lepiej jest zrezygnować z wszczęcia procesu,
Prawo cywilne – to taka gałąź prawa, charakteryzująca się tym, że ile byśmy się nie starali, to i tak istnieje prawdopodobieństwo, że będziemy musieli się mierzyć z postępowaniem sądowym. Może to być sprawa o rozwód, ustalenie alimentów, opieki nad dziećmi, separacja, wypłata odszkodowań np. na skutek zniszczeń mienia, błąd lekarski czy niesłuszne pozbawienie wolności.
Istnieje też możliwość, że będzie potrzebna konsultacja z adwokatem np. kiedy chcemy kupić mieszkanie, ponieważ większość umów deweloperskich chroni interes dewelopera, a nie nabywcę czy bezumowne zajęcie mieszkania (nie tylko kiedy to my zajmiemy czyjąś nieruchomość, ale także, kiedy ktoś zasiądzie naszą). Adwokat po zapoznaniu się z daną sytuacją przedstawi nam, co mówi prawo w konkretnej sprawie i jakie kroki prawne można podjąć, by jak najlepiej chronić swój interes.
Kiedy zajdzie konieczność złożenia sprawy do sądu bądź jeżeli to nam zostanie wytoczona sprawa sądowa, zostanie naszym przedstawicielem, który kompleksowo przeprowadzi nas przez cały proces.
Czym się kierować podczas wyboru adwokata?
Istnieje kilka czynników, które należą wziąć pod uwagę, szukając dobrego prawnika. Są to:
- Specjalizacja – nie ma dobrego adwokata, który zna się na wszystkim. Z tego powodu warto najpierw dowiedzieć się, czy dany adwokat zna się na danym odłamie prawa. Jeśli nie, lepiej poszukać kogoś innego.
- Doświadczenie – teoria naukowa wygłoszona na studiach, to jedno, lecz doświadczenie zdobyte na salach sądowych to zupełnie coś innego. Warto więc znaleźć takiego adwokata, który pracuje w zawodzie co najmniej kilka lat.
- Lokalizacja – jeśli sprawa będzie zajmie więcej niż kilka tygodni, wygodniej jest korzystać z pomocy kogoś, kto znajduje się bliżej, niż dalej miejsca sprawy bądź Twojego miejsca zamieszkania. W ten sposób dojazd jest krótszy, a i wynagrodzenie dla adwokata często jest mniejsze.
- Opinie innych – z tym należy uważać. Jeśli poleca nam ktoś znajomy, warto dowiedzieć się, czy specjalizacja prawna jest taka sama. Jeżeli tak, to warto wziąć daną opinię pod uwagę, jeśli nie, to lepiej odpuścić. Można też zapytać innych osób o ocenę danego prawnika, jednak nie warto brać ich zdania za pewnik.
- Oczekiwania finansowe – często pierwsza wizyta u adwokata jest bezpłatna, ale nie u wszystkich. Poza tym warto zapytać, ile będziesz musiał zapłacić za usługę i porównać z konkurencją, zwłaszcza, kiedy żądania finansowe są zbyt wysokie.
Dobry adwokat w Szczecinie często uchroni Cię od kłopotów lub je rozwiąże, jeżeli wcześniej się pojawiły. W przypadku kiedy decydujesz się na dużą inwestycję bądź podpisujesz z kimś umowę, warto, aby treść dokumentu przejrzał adwokat, który się na tym zna.
Podobnie jest z naruszeniem dóbr osobistych, bądź rozwodem, gdyż wynegocjuje najlepsze warunki. Szukając adwokata, zwróć uwagę na specjalizację, doświadczenie i oczekiwania finansowe. Tylko w ten sposób nawiążesz owocną współpracę.