Działanie firmy w świetle prawa

Jeśli prowadzisz firmę lub zamierzasz zająć się prywatną działalnością z pewnością zdajesz sobie sprawę z możliwości zaistnienia potencjalnych problemów dotyczących tego aby spełnić wszystkie wymogi prawne.

Każda firma musi być odpowiednio zarejestrowana, musi odprowadzać konkretne składki, musi terminowo się rozliczać, a w przypadku dużych spółek – spółek akcyjnych – konieczne jest również sporządzanie kwartalnych oraz rocznych raportów dotyczących prowadzonej działalności. Raporty te muszą być rzetelne oraz prawdziwe, są szczególnie istotne dla inwestorów, którzy zagłębiając się w niej mogą będą mieć świadomość tego, czy inwestycja w dane przedsiębiorstwo ma sens czy nie.

Prawne aspekty działalności firm

Nawiązanie współpracy z prawnikiem wydaje się być zatem zupełnie naturalne – nawet w wypadku początkującej firmy, która jeszcze się nie dorobiła.

Prawnicy mogą pomóc w przypadku procesu założenia spółki – bez różnicy jakiego rodzaju jest to spółka, czy cywilna, czy komandytowa, czy z ograniczoną odpowiedzialnością czy w końcu – spółka akcyjna. Niezbędne jest również wpisanie firmy do wszystkich najważniejszych rejestrów, wśród których możemy wymienić:

  • Krajowy Rejestr Sądowy,
  • Główny Urząd Statystyczny,
  • Urząd Skarbowy,
  • Związek Ubezpieczeń Społecznych.

Najwięcej „do roboty” mają naturalnie spółki akcyjne, gdyż często są to spore firmy, które zatrudniają przynajmniej 30-50 pracowników. W przypadku chęci sprawnego zarządzania takich przedsiębiorstwem niezbędne może być nawiązanie współpracy z prawnikiem na dłuższy czas lub na stałe, tak aby działał wyłącznie na korzyść jednej spółki. Sporządzanie raportów, umów, porozumień, aktów kupna, sprzedaży, przekształceń, fuzji oraz innych ważnych procesów jest prostsze i bezpieczniejsze gdy poza zarządem oraz głównymi księgowymi do gry wchodzą również prawnicy. Zespół prawników bądź pojedynczy prawnik mogą przygotować firmę w przypadku spłacenia konkretnych należności, wywiązania się z obowiązków, a także w przypadku egzekucji konkretnych zobowiązań ze strony innych spółek. We współpracy z firmami często sprawdza się także radca prawny.

Prawnik w firmie może również doradzać w sprawach włączenia do spółki nowych partnerów, bądź przeciwnie – wyłącznia konkretnych osób z możliwości podejmowania przez nich decyzji. W przypadku potencjalnej likwidacji bądź zawieszenia działalności również istotne jest działanie prawników.

Jak korzystać z pomocy radcy prawnego?

Radca prawny może pozostawać w stosunku pracy – to jedna z podstawowych różnic między adwokatem a radcą. Wraz z nowelizacjami ustaw obecnie obowiązki i prawa tych dwóch profesji są niemal zbieżne, choć oczywiście istnieją pewne różnice. Możliwość zatrudnienia radcy prawnego czy biura radcowskiego dla swojej firmy sprawia, że firma zyskuje fachowe wsparcie prawne. Kompleksowe doradztwo osoby o dużym doświadczeniu współpracy z wieloma firmami, spółkami czy korporacjami sprawia, że łatwiej jest uniknąć pewnych pułapek prawnych, które czyhają na mniej obeznanych inwestorów, planujących rozszerzyć działalność czy podjąć nowe inwestycje.

Warto współpracować z profesjonalnymi kancelariami radcowskimi i adwokackimi – o pracy prawnika i radcy prawnego dowiesz się więcej na https://pgng.pl/blog/