Ile kosztuje proces frankowy?

Proces frankowy to nic innego jak postępowanie sądowe, które otwiera się w momencie złożenia do sądu pozwu.

Zazwyczaj przygotowania do procesu trwają jednak już dużo wcześniej i wymagają zebrania odpowiedniej dokumentacji oraz dużych pokładów cierpliwości, oraz sumienności. Droga do uwolnienia się od spłaty niedozwolonych postanowień z umów dotyczących kredytu we frankach nie jest łatwa i wymaga wiele zaparcia.

Jak wygląda proces frankowy?

Na czym polega i ile kosztuje proces frankowy – wiedza w pigułce

Procesy frankowe powstały z potrzeby jaka zaistniała kilka lat temu, kiedy kurs franka szwajcarskiego był tak niski, że bardziej opłacało się wziąć kredyt w obcej walucie niż w złotówce. Do tego, kredyty we frankach były nisko oprocentowane, co sprawiło, że wiele osób skusiło się na wręcz niepowtarzalną okazję. Niestety niedługo potem cena franka, do tej pory uważanego za bardzo stabilną walutę, skoczyła do góry. Okazało się, że osoby, które zaciągnęły kredyt, muszą spłacać dużo większe zobowiązania, niż było to początkowo ustalane. Wiele osób do tej pory odczuwa skutki tej sytuacji.

Oczywiście jedyną stroną, która zyskała na takim rozwiązaniu, są instytucje bankowe, które takich kredytów udzielały. Ponieważ sprawa ta dotyczyła bardzo dużej grupy osób, była żywo komentowana w mediach i pociągnęła za sobą wiele procesów sądowych.

Głównym celem procesu sądowego jest zmniejszenie zadłużenia poszkodowanego lub przewalutowanie kredytu na złotówki. Kancelarie adwokackie pomagają poszkodowanym w zebraniu odpowiedniej dokumentacji i udowodnieniu, że w umowie zostały użyte tak zwane klauzule abuzywne, czyli takie, które nie są ustalane indywidualnie z klientem, i których postanowienia są sprzeczne z dobrymi obyczajami, naruszają interesy konsumenta. Zawarcie w umowie klauzul abuzywnych trzeba udowodnić przed sądem, ale tylko to pozwala na zmniejszenie kwoty kredytu.

W 2019 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał postanowienie, dzięki któremu polskie sądy straciły możliwość zmieniania zapisów w umowach. Takie praktyki w polskim sądownictwie prowadziły do tego, że poszkodowany musiał dalej spłacać swoje zobowiązania.  Po wydaniu orzeczenia sytuacja się zmieniła. Jeśli w umowie wykryto klauzulę abuzywną – umowa staje się nieważna, a co więcej – uznaje się jej nieważność także w przeszłości. Oznacza to, że musi dojść do rozliczenia banku i kredytobiorcy, uwzględniając kurs franka z dnia zawarcia umowy.

proces frankowy

Trudno jednoznacznie oszacować koszty procesu frankowego. Wszystko zależy od tego, na jaką kwotę był zawarty kredyt. Na pewno trzeba przygotować się na koszty postępowania sądowego, gdyż w głos art. 13a ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych: „W sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych od strony będącej konsumentem lub osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rodzinne przy wartości przedmiotu sporu, lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynoszącej ponad 20 000 złotych pobiera się opłatę stałą w kwocie 1000 złotych” to konsument ponosi koszty postępowania. Jeśli kredyt został wzięty na więcej niż 20 tysięcy, będzie to tysiąc złotych, jeśli jednak kwota nie przekroczy tego progu, kwoty są niższe.

Stawki przedstawiają się następująco:

  • kredyt do 500 zł – 30 zł kosztów postępowania,
  • kredyt do 1 500 zł – 100 zł kosztów postępowania,
  • kredyt do 4 000 zł – 200 zł kosztów postępowania,
  • kredyt do 7 500 zł – 400 zł kosztów postępowania,
  • kredyt do 10 000 zł – 750 zł kosztów postępowania,
  • kredyt powyżej 15 000 – 1 000 zł kosztów postępowania.

Jak wygrać proces frankowy? – gdzie szukać pomocy?

Kancelaria adwokacka dla Frankowiczów to miejsce, w które może zgłosić się każda osoba, która zaciągnęła kredyt w obcej walucie, jaką jest frank szwajcarski. Wiele firm adwokackich ma w swojej ofercie takie usługi, ze względu na ilość osób poszkodowanych. W skład takiej usługi wchodzi nie tylko doradztwo i analiza umów, ale także obliczanie wartości roszczenia oraz reprezentowanie klienta przed bankiem, oraz przed sądem. Osoby pracujące w takiej firmie mają już doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw, dzięki czemu mamy pewność, że wszystko będzie zorganizowane z najwyższą starannością.