Konieczność pogłębiania prawnej wiedzy

Brak wiedzy na jakiś temat nie chroni nas przed skutkami takiego czy innego działania. A niestety te braki są coraz powszechniejsze. Współczesnych ludzie charakteryzuje pewnego rodzaju marazm. Społeczeństwo nie chce się rozwijać. Jak mawiał Feliks Chwalibóg „nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd nie pragnąc swojej wiedzy uzupełnić”. O ile przyjemniej żyłoby się, gdyby ludzie orientowali się w obowiązujących przepisach prawnych. A nie tak, jak jest obecnie z każdym, nawet najmniejszym problemem, trzeba od razu szukać kogoś kto udzieli specjalistycznej porady prawnej.

Poza tym nie padaliby ofiarą tak licznych oszustw i naciągań. Przykładów jest co nie miara. Chociażby taki, z którym bardzo często można się spotkać w małych, osiedlowych sklepikach, chociaż i w niektórych marketach pojawiał się ten problem. Chodzi o informację, że płatności kartą można dokonać jedynie po przekroczeniu jakiejś sumy, najczęściej dwudziestu złotych.

Zaufaj profesjonalistom

Sklepy ustalają swoje własne prawo, które jest niezgodne z prawem. Ludzie jednak o tym nie wiedzą i dlatego grzecznie się do tego stosują, nie wiedząc, że świętym obowiązkiem sklepikarza jest umożliwienie płacenia kartą każdej kwoty. Gdyby klienci znali ten przepis nie daliby się wpuścić w maliny. A nawet jeśli nic w sklepie nie da się wskórać, to zawsze można poinformować bank o zaistniałej sytuacji. To jest jeden przykład z wielu. Innym jest tak zwana strefa płatnego parkowania. Przepisy regulujące ten  przepis mówią o konieczności wnoszenia opłat za miejsce parkingowe w dni robocze. Czym jednak one są? Może bowiem okazać się, że informacja o płatnym parkingu w soboty jest niezgodna z prawem, bo w Polsce dla zdecydowanej większości osób dni roboczych jest pięć. Sobota zaliczona jest do weekendu. adwokaciPatrząc na tę sprawę w ten sposób można by było przypuścić, że nie trzeba płacić za parking tego dnia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji może warto poprosić w tej sprawie o poradę prawną, aby w razie czego mieć jakąś podkładkę, gdyby pojawiła się osoba za wszelką cenę chcąca udowodnić, że sobota jest także dniem roboczym. Jakby znalazła się jakaś bardzo gorliwa osoba, to zapewne doszukałaby się jeszcze wielu przepisów niezgodnych z przepisami. Urzędnicy i różne firmy wykorzystują nagminnie fakt nieznajomości prawa przez zwykłych obywateli. Są dwa wyjścia z tej sytuacji: albo zacząć się w tej kwestii dokształcać, albo systematycznie korzystać z oferowanych porad prawnych. Oba pomysły różnią się od siebie przede wszystkim koniecznością poniesionych kosztów. Systematyczne korzystanie z usług prawnych jest dużo droższe niż systematyczna nauka. Może, więc warto się przełamać i zmobilizować do tego, aby samodzielnie swoją wiedzę pogłębiać? Co jakiś czas można pozwolić sobie na profesjonalną poradę prawną, w niektórych przypadkach jest to nawet wskazane, bo w bardziej zawiłych sprawach sama znajomość norm prawnych może nie wystarczyć. Wtedy potrzebna jest pomoc kogoś, kto umie wśród tych norm lawirować, wiązać jedno z drugim i wyciągać na tej podstawie błyskotliwe wnioski. Szary obywatel nie posiada niestety takich umiejętności. Pod tym adresem znajdziecie profesjonalistów w zakresie prawa co do jakich nie musicie mieć żadnych wątpliwości.