Przechowywanie papierów wartościowych u notariusza

Papiery oraz rzeczy wartościowe powinny być trzymane tam, gdzie będą bezpieczne. Wiele osób korzysta ze skrytek w banku, wiele posiada specjalne miejsce w ukryciu, we własnym domu.  Jeszcze inne osoby, składują swoje wartościowe przedmioty na wiele różnych sposobów. Coraz popularniejsze staje się jednak składowanie papierów wartościowych oraz drogocennych przedmiotów u notariusza. Jak to wygląda i na czym polega?

Prawda jest jednak taka, że jak najbardziej można powierzyć notariuszowi swoje wartościowe papiery i przedmioty.

Co więcej, można mu także przekazać na przechowanie pieniądze. Oczywiście nie jest tak, że notariusz po prostu dane przedmioty, pieniądze czy papiery wartościowe przyjmie bez formalności. Najpierw zostanie sporządzony specjalny protokół poświadczający przyjęcie danych dóbr osobistych. Dopiero po jego sporządzeniu notariusz może przyjąć przedmioty. Wszystko po to, by samemu się zabezpieczyć i by mieć świadomość tego, co do kogo należy.

Jak wygląda protokół przejęcia rzeczy i papierów wartościowych?

Jak wygląda protokół sporządzany przez notariusza? Jest bardzo prosty. Musi być napisana na nim data, kiedy notariusz zgodził się przyjąć dane dobra, dodatkowo muszą być spisane dane osoby, która składa dokument. Oprócz tego, potrzebny będzie jeszcze zapis informujący o warunkach, które trzeba będzie spełnić by dany dokument został wydany. Jak więc widać, kilka konkretnych zapisów w takim dokumencie powinno się znaleźć, aby miał on swoją moc prawną.

Czemu warto zdeponować papiery wartościowe, drogocenne przedmioty i pieniądze u notariusza?

Zdecydowanie warto jest to zrobić ze względów bezpieczeństwa. Przeważnie notariusz ma w swoim miejscu pracy odpowiednie warunki do tego, aby przechowywać ważne, często poufne dokumenty, papiery wartościowe czy waluty. Jeżeli takich warunków nie ma, to deponuje wszystkie te przedmioty w skrytce bankowej. Twoje zdeponowane pieniądze będą na specjalnie przygotowanym koncie bankowym, które będzie oczywiście bardzo dobrze zabezpieczone.

kancelaria notarialna Katowice

Jeżeli uważasz, że w swoim domu, ani na tradycyjnym koncie bankowym nie masz odpowiednich warunków, to zdecydowanie wszystko możesz zdeponować u notariusza. Jak podają specjaliści z Kancelarii Notarialnej w Katowicach, (zarówno w walucie polskiej, jak i obcej) będą przyjęte u notariusza tylko wtedy, jeżeli w jego kancelarii notarialnej toczy się czynność notarialna. W innym wypadku, notariusz nie może przyjąć pieniędzy, co zawsze trzeba mieć to na uwadze.

Czy to dobry pomysł?

Zdeponowanie ważnych dokumentów, drogich rzeczy, papierów wartościowych bądź pieniędzy w polskiej lub obcej walucie, u notariusza to naprawdę dobry pomysł. Przede wszystkim mamy pewność, że dane rzeczy zostaną w razie czego przekazane tylko w odpowiednie ręce – twoje, lub twojemu następcy prawnemu. Nie musisz się bać, że przedmioty trafią w niepowołane ręce. Jest to szczególnie pomocne wtedy, gdy prowadzisz działalność gospodarczą, chociaż jako osoba prywatna też z pewnością odczujesz zalety takiego zdeponowania ważnych rzeczy.

Po zdeponowaniu wszystkiego u notariusza, można mieć pewność, że wszystko jest bezpieczne i będzie gotowe, żebyś mógł to wybrać w dogodnym dla ciebie momencie. Zdecydowanie jest więc to opcja dla osób, które nie chcą mieć ważnych rzeczy i dokumentów w swoim domu z różnych powodów.