Czy można oddać komuś spadek?

Sprawy spadkowe to często skomplikowane kwestie, z którymi borykają się ludzie bez wiedzy czy doświadczenia prawnego. Choć tego typu problemy dotykają wiele osób, to nie wszyscy mają pełną świadomość, co zrobić, gdy jest się osobą dziedziczącą ustawowo lub wymienioną w testamencie.

Problemem może być zadłużona firma otrzymana w spadku, niechciana nieruchomość czy otrzymane prawa do innego majątku. Być może rozwiązaniem jest oddanie komuś tego, co sami dostaliśmy.

Czy można oddać swoją część spadku innej osobie?

Sytuacja oddania spadku innej osobie nie jest tak prosta, jak przyjęcie czy odrzucenie spadku. Choć intuicyjnie wiele osób sądzi, że wystarczy w sądzie oświadczyć, że chce się oddać swoją część komuś innemu, to prawo nie przewiduje procedury zrzeczenia się spadku lub udziału w nim. Czyli tym samym nie można przekazać ich na korzyść kogoś innego, w tym innego spadkobiercy. 

Opcją, która przyniesie pożądany efekt jest zgodna z przepisami prawa cywilnego umowa zbycia spadku. Na podstawie takiego dokumenty możemy naszą część masy spadkowej sprzedać, podarować osobie postronnej lub innej osobie dziedziczącej. 

Jak wygląda procedura zbycia spadku?

Kluczową kwestią jest przyjęcie spadku przez spadkobiercę, ponieważ dopiero wtedy ten może dysponować otrzymanym majątkiem. Wówczas odziedziczone prawa czy obowiązki można w całości lub częściowo zbyć poprzez odpowiedni akt notarialny. Podobne proces dotyczy udziału spadkowego czy umowy przenoszącej spadek. Co istotne, tego typu procedura nie wymaga zgody pozostałych spadkobierców i musi być dokonana przed formalnym podziałem spadku.

Zbycie spadku – z kim można podpisać umowę?

Umowę zbycia spadku można zawrzeć zarówno z innymi spadkobiercami, jak też z osobą postronną i to bez konieczności zgody pozostałych osób mających udział w dziedziczeniu. Ważne jest jednak dopełnienie formalności i wykonanie odpowiedniej procedury notarialnej. Ciekawe jest to, że zbycie spadku oznacza także możliwość sprzedaży swojego udziału w masie spadkowej. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie interesujące, gdy majątek to np. nieruchomość lub firma otrzymana w spadku.

Kto jest płatnikiem podatku w przypadku zbycia spadku?

Podczas zbycia spadku, nabywca bierze całkowitą odpowiedzialność za prawa i obowiązki spadkowe, chyba że obie strony inaczej postanowią. Jeśli jednak nie, wierzyciele nie będą tym samym żądać od zbywcy należności. Osoba, która weszła tym samym w posiadanie spadku ma prawo do podejmowania wszelkich decyzji, które wcześniej posiadał zbywca. To ważne, gdy jest to firma otrzymana w spadku zatrudniająca pracowników, wówczas ich miejsce pracy podlega pod decyzje tej osoby.

Prawo nie określa jednoznacznie, kto w takiej sytuacji jest obciążony podatkiem. Jednak wskazuje się, że płatnikiem podatku od spadku i darowizn jest spadkobierca, a nie nabywca, gdyż to ten pierwszy nabywa prawa oraz obowiązki tytułem dziedziczenia. Rozliczenie się z Urzędem Skarbowym to konieczność nałożona z chwilą przyjęcia spadku.

firma

Zbycie spadku – formalności

Podczas procedury zbycia spadku niezbędne są dokumenty, które jednak mogą różnić się w zależności od tego, co wchodzi w skład masy spadkowej. Dla przykładu, gdy kwestia dotyczy nieruchomości, konieczny będzie odpis z księgi wieczystej. Do przygotowania formalności u notariusza należy posiadać dokumenty i dane osoby zbywającej, jak też nabywającej, tj. 

  • imiona, 
  • nazwiska, 
  • nr dowodu osobistego, 
  • PESEL, 
  • stan cywilny, 
  • adres zameldowania, imiona rodziców. 

Istotny jest także odpis postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Co więcej, konieczne może być zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, czy nabycie spadku jest zwolnione  podatku lub takowy został już opłacony.

Umowa zbycia spadku w niektórych sytuacjach może być bardzo korzystna. Jest to szczególna forma, która pozwala spadkobiercy na przekazanie praw i obowiązków związanych z masą spadkową oraz udziałem w niej innej osobie. Firma otrzymana w spadku, dom czy papiery wartościowe to aktywa, które niekoniecznie są atrakcyjne dla osoby dziedziczącej, ale dla kogoś innego mogą stanowić interesującą inwestycję.