Kiedy lekarze potrzebują pomocy prawnej? Poznaj swoje prawa jako lekarz!
Coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdzie lekarze są oskarżani przez pacjentów o popełnienie błędu medycznego. Nie zawsze jednak wina leży po stronie specjalisty, a udowodnienie tego samodzielnie przed sądem nie jest łatwym zadaniem. Dlatego też lekarze oraz placówki medyczne powinny stale współpracować z kancelarią prawną, specjalizującą się w prawie medycznym.
Wielu lekarzy i pracowników medycznych zajmuje się swoją profesją z powołania i chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Jednak nie w każdej sytuacji są w stanie odpowiednio zająć się pacjentem bądź uratować mu życie. Oskarżenia o błąd w sztuce medycznej wiążą się nie tylko z konsekwencjami finansowymi czy odpowiedzialnością karną, ale przede wszystkim rzutują na reputację. W takich sytuacjach samodzielne poradzenie sobie z zarzutami jest trudne, a niekiedy niemożliwe. Dlatego też wato korzystać z pomocy prawnej.
Kiedy lekarz może potrzebować profesjonalnej pomocy prawnej?
Bezpieczeństwo prawne lekarzy, pielęgniarek, położnych i reszty personelu medycznego jest kluczową kwestią, o którą należy zadbać na każdym etapie kariery. Nie ma znaczenia, czy jako specjalista posiadamy wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentem – różnego typu oskarżenia o błąd w sztuce medycznej mogą rzutować na budowaną przez wiele lat reputację lub całkowicie zniszczyć szansę na jej zdobycie.
Pomoc prawna dla medyków jest niezbędna w wielu trudnych sytuacjach – nie zawsze związanych z popełnieniem błędu medycznego. Pomoc prawników dotyczy również prowadzenia działalności lekarskiej – zwłaszcza takich kwestii jak przygotowywanie umów, nawiązywanie współpracy z podmiotami publicznymi, sporządzaniem regulaminów czy przechowywaniem dokumentacji pacjentów.
Lekarze oraz pracownicy medyczni powinni także rozważyć możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej, jeśli potrzebują specjalistycznej analizy przepisów czy pomocy z mediacją pozasądową. O tego typu współpracy powinny pomyśleć również prywatne placówki medyczne, które oprócz bieżącej obsługi prawnej, mogą potrzebować wsparcia w momencie otrzymania pozwu.
Kancelaria prawa medycznego – dlaczego warto korzystać z jej pomocy?
Prawo medyczne obowiązuje nie tylko lekarzy i pracowników medycznych, ale również pacjentów. Pomoc prawna może przybierać różne formy – ochrona podmiotów sektora zdrowia, bieżąca obsługa, doradztwo związane z realizacją inwestycji na rynku usług medycznych.
Z pomocy kancelarii prawnej od prawa medycznego, wbrew powszechnej opinii, mogą korzystać nie tylko pacjenci. Również lekarzy i personel medyczny, dentyści, farmaceuci, mają możliwość współpracy z prawnikiem. Jest to kluczowe zwłaszcza w pozwach o popełnienie błędu w sztuce lekarskiej czy o błąd medyczny. Lekarz jest narażony na odpowiedzialność karną, cywilną oraz zawodową. Niezależnie od tego czy oskarżenie ze strony pacjenta jest zasadne, czy nie, to prawnik specjalizujący się w prawie medycznym zajmie się kompletacją całej dokumentacji, zebraniem dowodów i reprezentacją w prokuraturze, a następnie na sali sądowej.
Ze względu na specyfikę pracy lekarza oraz możliwość popełnienia błędu medycznego bądź przypadkowemu udostępnienia dokumentacji pacjenta osobom do tego nieupoważnionym, współpraca z kancelarią prawną jest dobrym rozwiązaniem. Oskarżenia ze strony pacjentów bardzo często wywołują wiele emocji i powodują stres, który może odbić się na zeznaniach i mieć negatywny wpływ na całe postępowanie. Powierzenie tej delikatnej sprawy specjalistom odciąży lekarza, a także zwiększy jego szanse na udowodnienie swojej niewinności, bądź w przypadku popełnienia błędu w sztuce lekarskiej – uzyskania jak najniższego wymiaru kary.
Korzyści współpracy z kancelarią od prawa medycznego
W kancelarii, która specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa medycznego, pracują prawnicy o wieloletnim doświadczeniu oraz niezbędnej wiedzy. Odpowiedni prawnik jest w stanie nie tylko zweryfikować całą dokumentację oraz przygotować linię obrony do reprezentacji w sądzie, ale również przeanalizować zapisy prawa medycznego i znaleźć najlepsze wyjście z całej sytuacji.
W momencie otrzymania bezpodstawnych oskarżeń lub faktycznego popełnienia błędu medycznego, lekarze mają prawo do obrony. Obecnie takie sytuacje występują coraz częściej, dlatego też współpraca z kancelarią prawną, która zajmie się zarówno bieżącą obsługą spraw placówki medycznej oraz obroną lekarzy, jest niezwykle opłacalna.
Pomoc prawna dla lekarzy świadczona przez doświadczoną kancelarię prawną to szansa na ochronę interesów klienta, a także jego reputacji.